...
Loga Fundusze Europejskie

Żołnierze Niezłomni trwać będą do póty, do póki będzie trwać o nich pamięć!

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 10 marca, 2014

zolnierze wykleci bilgorajm-Sprawa rozpoczęta przez Żołnierzy Wyklętych to dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Wolność jest nam zadana, jak mówił Papież Jan Paweł II – zaznaczył podczas otwarcia konferencji poświęconej Żołnierzom Wyklętym, która odbyła się 10 marca br. w Biłgoraju Starosta Marian Tokarski. Specjalna konferencja, projekcje filmu oraz złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary Urzędu Bezpieczeństwa złożyły się na biłgorajskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach, których organizatorem był Starosta Biłgorajski, dyrektor lubelskiego oddziału IPN i Zespól Szkół Ogólnokształcących uczestniczyła młodzież, nauczyciele i przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz władze samorządowe. Powiat Biłgorajski reprezentował Starosta Biłgorajski.

Sprawa rozpoczęta przez Żołnierzy Wyklętych to dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Wolność jest nam zadana, jak mówił Papież Jan Paweł II. Żołnierze Niezłomni trwać będą do póty, do póki będzie trwać o nich pamięć. Dzisiejsze nasze tu spotkanie, konferencja naukowa, złożenie kwiatów, a w końcu nasza tu obecność, to spłacenie długu wobec bojowników o Wolną Ojczyznę – podkreślał Marian Tokarski.

Dr hab. Jacek Wołoszyn mówił konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych na Zamojszczyźnie w laatch 1944 – 1956, dr Jacek Romanek o współpracy zbrojnego podziemia niepodległościowego i działaczy ludowych na terenie Pow. Biłgorajskiego. Była także projekcja filmów z „Archiwum IPN” i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary terroru UB.