...
Loga Fundusze Europejskie

440-lat Biłgoraja

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 11 września, 2018

440 lecie bilgoraja 1
W zorganizowanym przez Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne uroczystym spotkaniu z okazji 440-lecia lokacji Biłgoraja, Zarząd Powiatu reprezentował Starosta Kazimierz Paterak. Uroczystości odbyły się 10 września br., dokładnie w 440. rocznicę wydania przez króla Stefana Batorego, aktu lokacyjnego grodu nad Ładą.

Uroczystości związane z jubileuszem 440-lecia Miasta Biłgoraj, odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Biłgoraju. Obok Starosty Biłgorajskiego, uczestniczyli w nim także Sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowali, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Dorota Skakuj, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Dorota Mach, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju Małgorzata Tyburska i prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Marek Szubiak.

Popołudniowe spotkanie poprzedziły wykłady dla młodzieży szkolnej związane z lokacją miasta i prawem magdeburskim, które poprowadził prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Regionalnego, Piotr Flor. On także otworzył spotkanie członków Towarzystwa i zaproszonych gości. Po części oficjalnej i przyjęciu uchwały oddającej  hołd założycielom, budowniczym, pierwszym mieszkańcom oraz wszystkim obywatelom Biłgoraja, dzięki którym się on rozwijał i został rozsławiony. W sposób szczególny uczczono zaś cześć tym, którzy poprzez walkę na licznych polach bitew, bohaterstwo oraz codzienne zmagania o zachowanie tożsamości i tradycji narodowej, wnieśli swój nieoceniony wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę.
440 lecie bilgoraja 2
Starosta Biłgorajski dziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości. Podkreślał, że jest to sposobność, by mieszkańcy Biłgoraja i Regionu, a szczególnie ludzie młodzie wzbogacili się o rzetelną wiedzę historyczną dotyczącą naszej Małej Ojczyzny. Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne robi dużo, jest inicjatorem wielu wydarzeń. Przy tej okazji można nie tylko mówić o początkach naszego Miasta, ale także o osobach, wydarzenia i osiągnięciach Biłgoraja.

Uroczyste spotkanie zakończył toast wzniesiony w intencji Miasta oraz tort, wykonany w formie słynnego biłgorajskiego sita.