...
Loga Fundusze Europejskie

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 7 lutego, 2019

77 rocznica ak 2
W Biłgoraju odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 77. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armii Krajowej. Armia Krajowa była największa podziemna armią okupowanej przez  Niemców i Sowietów Europy. Określana była także jako Siły Zbrojne w Kraju i stanowiła część Polskiego Państwa Podziemnego. Siły Zbrojne w Kraju były integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.

Uroczystości odbyły się w biłgorajskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ich organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz podlegająca pod samorząd powiatowy szkoła średnia – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Uroczystości składały się z Mszy świętej, części artystycznej oraz złożenia kwiatów.
77 rocznica ak 1
W części przewidzianej na wystąpienia, głos zabrała etatowy członek Zarządu Powiatu, Beata Strzałka. Mówiła: -Wspominamy dzisiaj wydarzenia, które zapisały karty historii, a która do niedawna była mocno skrywana i bohaterów tamtych wydarzeń, żołnierzy Armii Krajowej, dla których wartości takie jak Bóg, honor i Ojczyzna były najważniejsze. Dziś chciałabym, aby te wartości wyryły się w sercach naszej współczesnej młodzieży, aby ten przekaz nie zaginął. Jest to bardzo ważne, nie tylko dla tradycji i historii, ale przede wszystkim dla tych młodych ludzi, którzy są przyszłością naszego narodu.