...
Loga Fundusze Europejskie

Bitwa Regionów na militarno – patriotyczną nutę

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 10 lipca, 2023

Już 16 lipca 2023 roku, na biłgorajskim Autodromie odbędzie się kolejna odsłona „Bitwy Regionów”. To konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Celem Konkursu jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promowanie oraz informowanie o produktach rolnych i żywnościowych, metodach ich produkcji, a także systemach jakości produktów rolnych i żywnościowych, stosownie do zadań ustawowych KOWR, a także wspieranie kół gospodyń wiejskich. To wsparcie w szczególności dotyczy aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy konkursowej, polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego – z wyłączeniem deserów – charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

Wydarzenie z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń rozpocznie się o godzinie 14:00. Od 15:00 przygotowany zostanie blok kulturalny, podczas którego wystąpią Zespół „Krążałka” z gminy Biłgoraj, „Gospa” z Karolówki oraz Zespół „Za horyzontem” z Zawadki.

W tym samym czasie i w tym samym miejscu odbędzie się Piknik Militarno – Patriotyczny. W jego programie znajdzie się pokaz sprzętu wojskowego, Mobilny Punkt Rekrutacyjny czy atrakcje przygotowane przez poszczególne jednostki wojskowe. Będzie możliwość degustacji potraw regionalnych oraz poczęstunek wojskową grochówką. Organizatorzy zbadali także o atrakcje dla dzieci, będzie strefa zabaw z animatorem, dmuchańce, malowanie buzi oraz symulator dachowania auta.

Partnerem i współorganizatorem obu wydarzeń jest powiat biłgorajski. Głównym organizatorem Pikniku Militarno – Patriotycznego jest Fundacja „Polska Synergia”, a działanie wsparte jest środkami programu „Warto być Polakiem” Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Dla tych, którzy niedzielne przedpołudnie chcieli by spędzić aktywnie i rodzinnie zapraszamy na rajd rowerowy Tour de Lubelskie. To wydarzenie realizowane w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Zbiórka cyklistów o godzinie 11:30, 16 lipca 2023 roku na Autodromie. Po wydaniu pakietów startowych, rajd ruszy na 16 km trasę z metą na Autodromie. Dla uczestników przewidziany jest posiłek regeneracyjny.

Zapraszamy! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.