...
Loga Fundusze Europejskie

Temat Medycyna podróży – jak przygotować się do wyjazdu

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 7 lipca, 2023

Wyjazdy w tropiki i do krajów subtropikalnych są coraz popularniejsze. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?

W tropikalnych strefach klimatycznych najczęściej występują:

  • malaria
  • żółta gorączka (żółta febra)
  • gorączka krwotoczna denga
  • dur brzuszny.

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

Wykonanie szczepień ochronnych to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia.

Działaj profilaktyczne

Przed wyjazdem w egzotyczne miejsce odwiedź lekarza specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej. Stosuj się do jego zaleceń – dostosuje je do miejsca, terminu i charakteru Twojego wyjazdu.
Zaszczep się. Weź pod uwagę nie tylko szczepienia obowiązkow w danym kraju, ale też zalecane.
Spakuj apteczkę podręczną, środki odstraszające komary (o odpowiednio wysokim stężeniu), odpowiednie ubrania.
Zabierz książeczkę szczepień.
Jeśli wybierasz się do kraju, w którym możesz zarazić się malarią, ustal z lekarzem odpowiednią dla siebie chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Więcej o tym, jakie choroby grożą nam w klimacie tropikalnym i jak przygotować się do podróży dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Medycyna podróży – materiały edukacyjne: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/ulotka_sroda_z_profilaktyka_medycyna_podrozy_5_07_2023.pdf

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie, gdzie o tym jak zapobiec tym zakażeniom, mówi nasz ekspert — dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.