...
Loga Fundusze Europejskie

Nie pytajmy Boga dlaczego go zabrał, ale dziękuje Mu za to że nam go dał…

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 18 listopada, 2013

pogrzeb ks ludwickiegom18 listopada br. w Tarnogrodzie odbył się pogrzeb śp. księdza prałata Edwarda Ludwickiego. Uroczystości żałobne zgromadziły setki wiernych. Modlitwie przewodniczyli księża biskupi Marian Rojek i Jan Śrutwa.

-Przypadł mi dziś zaszczyt reprezentować władze powiatowu na pogrzebie bożego kapłana i wielkiego człowieka – ks. Edwarda Ludwickiego. Tak liczna nasza dziś tu obecność jest znakiem tego, że spotkaliśmy w życiu niezwykłego człowieka, którym był ks. Edward– mówił Starosta Marian Tokarski.

Ksiądz Prałat zmarł 16 listopada br. w biłgorajskim szpitalu. Przez 25 lat od 1977 do 2002 roku był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, był także dziekanem Dekanatu Tarnogród. W 2002 roku przeszedł na emeryturę pozostał jednak w Tarnogrodzie. -Odszedł od nas człowiek wielkiej uczciwości i wrażliwości serca, kochający ludzi. Ksiądz prałat Edward Ludwicki w naszym powiecie jako duszpasterz rozpoczął pracę w połowie lipca 1977 roku i przez ćwierć wieku pełnił posługę pasterską w Tarnogrodzie – wspominał Starosta. Jak podkreślał Przewodniczący Zarządu Powiatu w Biłgoraju, ksiądz Edward Ludwicki, w tym czasie aktywnie uczestniczył w życiu wspólnoty wiernych, otaczał opieką potrzebujących, radą tych którzy pobłądzili, dobrym słowem witał wszystkich. -Napominał, wskazywał drogę i upominał gdy było trzeba. Odważnie stawał po stronie Bożego Prawa i Ewangelii – dodał Marian Tokarski.

W homilii ks. Leszek Pankowski przypomniał uczestnikom żałobnej uroczystości drogę ks. Ludwickiego do kapłaństwa, jego pracę jako wikariusza oraz zatroskanie w posłudze proboszcza. Swymi wspomnieniami dzieli się także biskup Marian Rojek – ordynariusz diecezji zamojsko – lubaczowskiej i biskup senior Jan Śrutwa. O zaangażowaniu księdza Prałata w życie Tarnogrodu i całej Gminy mówił Eugeniusz Stróż. -Ksiądz prałat Ludwicki, obok codziennej sumiennej pracą proboszcza i dziekana angażował się w działania wyrastające poza tarnogrodzką parafię. Żywo interesował się sprawami i problemami całej gminy, służył radę, nigdy nie odmawiał pomocy – wspominał burmistrz.

Ksiądz dziekan Jerzy Tworek – proboszcz z Tarnogrodu, dziękował wszystkim, którzy przyszli by towarzyszyć śp. księdzu Edwardowi Ludwickiemu w ostatniej ziemskiej drodze. Dziękował siostrom Serafitkom, kapłanom, wiernym. Słowa podziękowania skierował także do służbie zdrowia za opiekę, którą otoczono księdza prałata w ostatnim czasie w szpitalu w Biłgoraju.

-Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych – księże Prałacie w naszej pamięci pozostaniesz na zawsze. Polecamy twą duszę Bogu, niech za lata wiernej służby przypadnie ci w udziale chwała zbawionych. Nie pytajmy Boga dlaczego go zabrał, ale dziękuje Mu za to że nam go dał – zaznaczył Starosta Biłgorajski. Przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu w Biłgoraju rodzinie oraz wszystkim, których dotknęła śmierć ks. Edwarda Ludwickiego złożyli kondolencje.