...
Loga Fundusze Europejskie

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 25 lutego, 2022

24 lutego br., pod przewodnictwem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego głównymi tematami było omówienie realizacji zadań w związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmu CRP (stopnia Charlie-CRP) w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie powiatu biłgorajskiego oraz przedstawienie sytuacji związanej z zapewnieniem miejsc kwaterunkowych dla uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu biłgorajskiego.

uchodzcy zespol kryzysowy 2
W posiedzeniu – obok starosty biłgorajskiego – uczestniczyli poseł Beata Strzałka, a także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu biłgorajskiego, przedstawiciele służb mundurowych, sanitarnych, przedstawiciele biłgorajskiego szpitala, Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz jednostek podległych samorządowi powiatowemu.

uchodzcy zespol kryzysowy 3
Jak poinformował starosta biłgorajski, najważniejszymi wyzwaniami jakie w najbliższych dniach stać będą przed samorządami to kwestia uchodźców z Ukrainy. -Jeśli sytuacja będzie eskalowała to trzeba liczyć się z napływem ludności cywilnej, która uciekać będzie przed działaniami zbrojnymi i szumiącymi schronienia w Rzeczpospolitej Polskiej – zaznacza Andrzej Szarlip. Jak podkreśla będziemy mieli do czynienia z trzema grupami uchodźców. Po pierwsze uchodźcy, którzy będą traktowały Polskę i Lubelszczyznę jako miejsce tranzytu, będą przejeżdżali przez nasz region kierując się w stronę Europy Zachodniej lub zachodniej części Polski. -Musimy być przygotowani na zabezpieczenie kwestii związanych z węzłami sanitarnymi, zabezpieczenie choćby ciepłych napoi, żywności, przygotowania tzw. punktów wytchnieniowych, gdzie będą mogli odpocząć przed dalszą drogą. Druga grupa to osoby, które maja określony cel w Polsce, mają u nas rodzinę przyjaciół i przez to miejsce gdzie się zatrzymać. Trzecia grupa uchodźców, to będą te osoby, które nie mają dokąd się udać i trzeba będzie im zapewnić tymczasowy pobyt. On odbywać się będzie w lokalach na terenie gmin w całej Polsce. Wszyscy uchodźcy będą weryfikowani i legitymowani oraz rejestrowani w specjalnych punktach, tzw. punktach recepcyjnych, które mają pomagać między innymi w weryfikacji oraz lokowaniu migrantów z Ukrainy, którzy nie mają w Polsce, gdzie mieszkać – informuje starosta Szarlip.

uchodzcy zespol kryzysowy 1
24 lutego br., starosta biłgorajski uczestniczył także w wideokonferencji z udziałem Wojewody Lubelskiego.
{youtube}eDJuM_ay2EY{/youtube}