...
Loga Fundusze Europejskie

Seniorzy na start… w Biłgoraju i gminie Tereszpol otwarto kluby seniora

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 25 stycznia, 2022

Dziś swą pracę rozpoczęły Kluby Seniora realizowane przez powiat biłgorajski przy współpracy z gminą Tereszpol. Wsparcie dla osób po 60. roku życia realizowane jest w ramach projektu „Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski”, który współfinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Kluby substytuowane zostały w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju (zajęcia prowadzone są niezależnie od działalności DPS-u) oraz w remizie w Szozdach (gmina Tereszpol). Seniorzy ze wsparcia i przygotowanych zajęć korzystać mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

klub seniora powiat bilgorajski 1
-Projekt „Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski” jest realizowany w oparciu o nawiązane partnerstwo powiatu biłgorajskiego, będącego liderem projektu, a gminą Tereszpol będącą partnerem projektu. Realizacja projektu została zaplanowana na okres do 30 czerwca 2023 roku. Wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, w tym niespełna 274 tys. zł stanowi wkład własny niefinansowy, a uzyskane dofinansowanie wynosi około 1,5 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa 11 – Włączenie społeczne, Działanie 11.2 – Usługi społeczne i zdrowotne, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 – 2020
– informuje Jarosław Bury, kierownik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Informatyki w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

klub seniora powiat bilgorajski 6
-Za pozyskane środki wyremontowane zostały pomieszczenia klubów seniora oraz zakupione wyposażenie. W tym sprzęt RTV, AGD, sprzęt komputerowy i elektroniczny, instrumenty muzyczne, meble oraz urządzenia służące relaksowi i aktywności fizycznej. Zatrudnieni zostali animatorzy, koordynator oraz osoby, które będą pełnić funkcję opiekuńcze. Chcemy by seniorzy, którzy dołączyli do naszych klubów mieli szeroką ofertę zajęć i bardzo dobrze zagospodarowany czas
– dodaje Jarosław Bury.

klub seniora powiat bilgorajski 2
Zakres tematyczny realizowanych zajęć obejmuje zajęcia artystyczne, komputerowe, kulinarne, muzyko/filmoterapii czy terapii manualnej. -Klub seniora zapewnia więc, wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, przerwę kawową z przekąskami, elastyczny harmonogram zajęć dostosowany do czasu i możliwości seniorów, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie osób w podobnym wieku, możliwość pogłębiania obecnych i rozwoju nowych zainteresowań, nowoczesne sale i wyposażenie dostosowane dla potrzeb klubu seniora, wspólne wyjazdy celem budowania grup wsparcia miedzy senioralnych, organizację wyjść do kina/teatru, imprezy okolicznościowe, zajęcia rozwijające pasje oraz pozwalające nabyć nowych umiejętności. Dodatkowo 2 osoby będą miały możliwość skorzystania z usług asystenckich wspierających osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu świadczone w miejscu zamieszkania – wyjaśnia opiekun Klubu Seniora w Biłgoraju, Tomasz Bryła.

klub seniora powiat bilgorajski 3
-Chcemy także by nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc codzienną. Stąd będę pomagać im w czynnościach domowych, takich jak sprzątanie, gotowanie, pomoc w zakupach czy zadbaniu o czystość. Jeśli będzie taka potrzeba umówię i zawiozę do lekarza, zakupie leki. Osoby starsze, niepełnosprawne potrzebują wsparcia ale także tego by ktoś z nimi porozmawiał, był i pomógł
– mówi Anna Sajewska asystent osoby niepełnosprawnej. -Wszystkie zajęcia zarówno kulinarne, artystyczne jak i komputerowe prowadzone będą od podstaw. Nie trzeba mieć wiedzy czy umiejętności specjalnych by w nich uczestniczyć. Chcemy by każdy uczestnik mógł się odnaleźć i zajmować się tym co lubi, co sprawia mu przyjemność. Nasi uczestnicy nie muszą się martwić o materiały czy sprzęt. Wszystko bezpłatnie jest zapewniane w ramach projektu – dodaje Monika Myszak, odpowiedzialna za zajęcia manualne.

klub seniora powiat bilgorajski 4
Jak podkreśla starosta Andrzej Szarlip, realizując kolejne przedsięwzięcia, powiat chce swym wsparciem objąć wszystkie grupy mieszkańców. -Wspieramy oświatę inwestując w osoby młode i ich przyszłość. Inwestujemy w drogi zapewniając lepszy dostęp poszczególnych miejscowości naszego powiatu i w ten sposób wspierając przedsiębiorców. Inwestujemy w basen czy Autodrom. Nie zapominamy także o seniorach. Stąd realizacja projektu „Senior na Start – Powiat Biłgorajski”. Chcemy by osoby w wieku emerytalnym, po latach swej pracy na rzecz społeczności lokalnej mogły korzystać z zajęć dla nich dedykowanych. By czuły się zagospodarowane, by mogły aktywnie i twórczo spędzić czas rozwijając się. Wiadomo, że w czasie aktywności zawodowej na wiele rzeczy nie ma czasu. Stąd czas emerytury jest czasem odpoczynku i oddawania się pasjom – podkreśla Andrzej Szarlip.

klub seniora powiat bilgorajski 5
-Trzeba być aktywnym i wychodzić do ludzi, wtedy człowiek nie skupia się tylko i wyłącznie dolegliwościach i nudzie. To powoduje że czujemy się młodsi, mamy siły do nowych aktywności, siły do życia. Ja lubię prace ręczne, szydełkowanie, szycie, wiem że w tym klubie się odnajdę na zajęciach i będę miała zapełniony czas w ciągu dnia
– podkreśla uczestniczka zajęć w klubie Anna Czerw. -Ja zawsze byłam osobą aktywną, te aktywność chcę podtrzymywać. Już rozmawiała z organizatorami o książkach i dyskusjach nad nimi, zajęciami sportowymi. Ruch i aktywność fizyczna ciała i aktywność umysłu podtrzymuje młodość i ducha w człowieku. Zawsze spotkać się człowiek z rówieśnikami, zaczerpnie czegoś innego. Dzieci dawno wychowane, wnuki mam już na studiach. Mąż mi już niestety zmarł. Czas wolny chce zagospodarować mądrze i pożytecznie – przyznaje Grażyna Swatowska.

klub seniora powiat bilgorajski 7
Organizatorzy działalności Klubu Seniora w Biłgoraju i Szozdach, zapraszają osoby po 60. roku życia w każdy dzień powszedni w godzinach od 8:00 do 16:00. Klubu w Biłgoraju mieście się przy ulicy ul. Gen. Bora Komorowskiego 20 celem poznania dokładnej oferty i zajęć dodatkowych oraz możliwości przystąpienia. Więcej informacji uzyskać można także pod numerem telefonu 84 688 20 70.

klub seniora powiat bilgorajski 8