...
Loga Fundusze Europejskie

Spotkanie koncepcyjne w sprawie powstającego w Osuchach Muzeum Partyzantów Polskich

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 28 kwietnia, 2021

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, członków Zarządu Powiatu Biłgorajskiego i kierownika Wydziału Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, odbyło się dziś spotkanie koncepcyjne dotyczące powstającego w Osuchach w gminie Łukowa, Muzeum Partyzantów Polskich. Uczestniczy zapoznali się z koncepcjami zgłoszonymi przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, którego Muzeum w Osuchach ma być filią oraz kwestiami możliwości finansowych oraz konkretnymi koncepcjami powstającej placówki. Uczestnicy ustalili także, iż jeszcze w maju br. odbędą się spotkania konsultacyjne m. in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Osuchy 44.

Z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, powiat biłgorajski pozyskał 2,2 mln zł na powstanie Muzeum w Osuchach. Do inwestycji co najmniej 300 tys. zł dołożyć ma powiat z własnego budżetu. -To było spotkanie robocze, jedno z tych, które odbywają się w bardzo zróżnicowanych gremiach. Dzięki temu te informacje dotyczące z jednej strony naszych możliwości finansowych czy zaplecza technicznego, a z drugiej strony znamienitego i godnego upamiętnienia tych, którzy pod Osuchami zginęli i tych, którzy w ruchu partyzanckim o wolną Polskę walczyli jest szeroko przedyskutowane – podkreśla wicestarosta Tomasz Rogala. Jak zaznacza wicestarosta w tej chwili, prace nad Muzeum w Osuchach są w fazie koncepcyjnej. -Dzięki dobrej współpracy z gminą Łukowa otrzymaliśmy jako darowiznę budynek dawnej szkoły w Osuchach wraz z terenem przyległym i na tej bazie – jeśli chodzi o nieruchomości – chcemy powołać Muzeum Partyzantów Polskich – dodaje Tomasz Rogala.

DSC 6329

Ma zostać opracowany szczegółowy projekt, do którego swe uwagi i spostrzeżenia wniosło m. in. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. -Oczywiście budynek dawnej szkoły w Osuchach, miejsce historyczne zostanie gruntownie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb powstającej placówki. Powstaną tam sale wystawiennicze, sala konferencyjna, miejsca pracy dla muzealników, czy pomieszczenia magazynowe i socjalne. W planie naszym jest również rozbudowa, dotyczy ona kwestii powierzchni ekspozycyjnej jak i pomieszczeń do pracy historyków. Chcemy także by przy placówce powstało coś na wzór stanicy harcerskiej oraz miejsce na organizację wieczornic patriotycznych. Wszystko po to by z jednej strony umożliwić i ułatwić pracę historykom i regionalistom w badaniu i przekazywaniu wiedzy o Bitwie pod Osuchami, z drugiej by Muzeum Partyzantów Polskich było miejscem przyjaznym dla zwiedzających i wizytówką Ziemi Biłgorajskiej – podkreśla poseł Beata Strzałka.

19 kwietnia br. kwestiami związanymi z powstającym w Osuchach muzeum zajmowała się Rada Powiatu.