...
Loga Fundusze Europejskie

Ustalenia co do świąt i kolejne transporty z powiatowego HUB-u

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 13 kwietnia, 2022

Wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala spotkał się dziś z dziś kierownikami jednostek odpowiedzialnych za funkcjonowanie Stałego Punktu Kwaterunkowego, który mieści się w internacie ZSBIO. W spotkaniu uczestniczył dyrektor „Budowlanki” Stanisław Sitarz, wicedyrektor I LO im. ONZ Katarzyna Tkaczyk, dyrektor Ilona Dzido dyrektor OIK, który koordynuje całość działalności. Obecna była także kierownik internatu Marta Blicharz.

spotkanie w sprawie uchodzcow 1
-Te spotkania organizowane są systematycznie, poruszane są na nich sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania punktu, pomocy uchodźcom ale także kwestii dotyczących wydawania posiłków czy zabezpieczenia medycznego. Wśród tematów są także kwestie dotyczące obsady osób, które z naszej strony pełnią dyżury w Punkcie Kwaterunkowym. Od samego początku wojny na Ukrainie, w internacie ZSBiO przebywa około 100 osób to są matki z dziećmi
– podkreśla wicestarosta Tomasz Rogala.

spotkanie w sprawie uchodzcow 3
Podczas spotkania poruszono m. in. kwestię obsady dyżurów pracowników w internacie ze względu na czas świąt Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to uczniowie i społeczność szkoły mają czas wolny, po to aby świętować w rodzinnych domach z bliskimi. -Musimy także pamiętać o tym, że w tym roku, tydzień po świętach obchodzonych w obrządku katolickim, przypadają święta w obrządku prawosławnym. Chcieliśmy więc omówić te wszystkie kwestie, które są niezbędne, by uchodźcom z Ukrainy zapewnić choć namiastkę rodzinnej, świątecznej, ciepłej atmosfery. By umożliwić im przygotowanie tradycyjnych świątecznych potraw. Tak by te świąteczne dni mogli spędzić należycie i celebrować uroczyście. Oczywiście my ze swej strony jesteśmy gotowi zabezpieczyć to w kwestii zakupu odpowiednich produktów żywnościowych – wyjaśnia wicestarosta Rogala.

spotkanie w sprawie uchodzcow 2
Dziś także – już po raz kolejny – z powiatowego HUB-u, do HUB-u wojewódzkiego odjechał transport darów na Ukrainę. To produkty spożywcze, środki czystości, środki higieny osobistej, ubrania, obuwie czy butelkowana woda. Dary przez cały czas zbierane są w punkcie przy ul. Motorowej, w budynku biurowym Autodromu. -Dziś także do Tomaszowa Lubelskiego, ze Starostwa Powiatowego w Biłgoraju wyjedzie transport leków i środków opatrunkowych do placówek medycznych na Ukrainie. Zbiórkę prowadziliśmy w ramach Euroregionu Roztocze, którego jako powiat biłgorajski jesteśmy członkiem. Te dary po przepakowaniu w Tomaszowie Lubelskim, zostaną bezpośrednio przetransportowane do konkretnych miejsc objętej wojną Ukrainy. Korzystając ze sposobności chciałbym wszystkim osobom wpierającym działalność na rzecz Ukrainy i uchodźców podziękować. Dziękuję za ofiarność, zrozumienie, życzliwość. Dziękuję za dary, za zainteresowanie, za otwarte serca i odpowiedź na nasze apele – dodaje Tomasz Rogala.

spotkanie w sprawie uchodzcow 4
spotkanie w sprawie uchodzcow 5