...
Loga Fundusze Europejskie

Doradztwo klimatyczne

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, FELU.03.02-IZ.00-0017/23 Działania 3.2. Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 5), Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu wsparcie systemów doradztwa sprzyjających osiągnięciu neutralności energetycznej w Powiecie Biłgorajskim.

Beneficjent: Powiat Biłgorajski
Utworzony w Powiecie Biłgorajskim system doradztwa opierać się będzie na propagowaniu, informowaniu i edukacji w zakresie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, GOZ oraz zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym doradztwa dotyczącego racjonalnego gospodarowania wodą.

Zadania, które będą realizowane w projekcie:

  1. Zatrudnienie 2 osób na pełen etat na stanowisku doradców klimatycznych w Powiecie Biłgorajskim.
  2. Udział zatrudnionych doradców w szkoleniach/warsztatach szkoleniowych w zakresie neutralności klimatycznej. Tematyka szkoleń będzie obejmować: neutralność klimatyczną, w tym racjonalnego korzystania z zasobów środowiskowych, ochrony i przeciwdziałania skutkom występujących zmian klimatycznych, GOZ, efektywności energetycznej i wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
  3. Udzielenie co najmniej 350 konsultacji w zakresie działań sprzyjających neutralności klimatycznej.
  4. Organizacja i przeprowadzenie kampanii informacyjno–promocyjnej dotyczącej neutralności energetycznej. W ramach zadania zostanie zorganizowane przynajmniej jednego wydarzenie lub działanie informacyjno-promocyjnego (np. konferencja prasowa, wydarzenie promujące Projekt, prezentacja Projektu na targach branżowych).
  5. Przeprowadzenie i przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia o wartości szacunkowej przekraczającej 50 tys. zł netto, tj. bez podatku od towarów i usług (VAT).
  6. Pomiar wartości wskaźników osiągniętych dzięki realizacji Projektu.
  7. Utworzenie podstrony internetowej dotyczącej neutralności klimatycznej poświęconej doradztwu i edukacji.
  8. Promocja i zarządzanie projektem w ramach kosztów pośrednich.

Grupy docelowe:
Projekt jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego tj. mieszkańców gmin: Biłgoraj, Józefów , Tarnogród , Frampol, Goraj, Potok Górny, Tereszpol, Łukowa. Do grupy docelowej projektu zalicza się również przedsiębiorstwa działające na obszarze całego powiatu, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, TBSy, jak również jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i inne organizacje. Doradztwo obejmować będzie ochrony i przeciwdziałanie skutkom występujących zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym doradztwo dotyczące racjonalnego gospodarowania wodą, z także doradztwo GOZ, efektywności energetycznej, magazynowania i wykorzystania OZE.

Cel projektu:

Celem projektu jest utworzenie punktu doradztwa klimatycznego w Powiecie Biłgorajskim oraz przeszkolenie i zatrudnienie 2 doradców klimatycznych oraz udzielenie co najmniej 350 konsultacji w dostosowanych do odbiorców formach w zakresie działań sprzyjających neutralności klimatycznej. Działania związane z dostosowaniem do zmian klimatu i podejmowaniem działań zapobiegawczych, mających na celu łagodzenie skutków występowania zagrożeń naturalnych, w tym ekstremalnych zjawisk pogodowych są kluczowym elementem polityki Unii Europejskiej w sektorze środowiska.

Działanie 3.2, typ projektu 5, priorytet III Ochrona zasobów środowiska i klimatu z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021 – 2027 ma na celu wdrożenie działań, które będą dostosowane do zmian klimatu i będą zapobiegać powodziom i suszy. Reakcją na powyższe jest utworzenie wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Doradztwo energetyczne skierowane zostanie do osób fizycznych, przedsiębiorców, sektora publicznego (gminy), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz innych organizacji z terenu Powiatu Biłgorajskiego. Główne zadania doradców energetycznych zostały określane we wniosku i specyfikacji usługi doradczej. Usługa doradcza może mieć formę spotkania informacyjnego indywidualnego i grupowego, konsultacji telefonicznej, zapytania mailowego, konsultacji zdalnej, doradztwa indywidualnego, szkolenia, konferencji i webinaru. Działania punktu doradztwa klimatycznego zostaną wsparte działaniami informacyjno-promocyjnymi.

Efekty projektu:

Projekt będzie miał wpływ na podniesienie świadomości grupy docelowej dzięki działaniom edukacyjnym sprzyjającym:
– promowanie odpowiedzialnego zachowania wobec środowiska i ograniczenie negatywnego wpływu na klimat,
– promowaniu zachowań i działań mających na celu adaptację do skutków zmian klimatu, ograniczeniu negatywnego wpływu na klimat oraz upowszechnienie wiedzy na temat środowiska,
– promowanie efektywnego i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, przede wszystkim energii i wody,
– promowanie działań mających na celu zapobieganiu powstaniu odpadów oraz możliwości ponownego ich wykorzystania,
– stosowanie działań i rozwiązań technicznych i technologicznych minimalizujących oddziaływanie na środowisko.

#Fundusze UE
#FunduszeEuropejskie

Wartość projektu:
399 000,00 zł
Dofinansowanie z UE:
339 000,00 zł

—————————————————–

Punkt Konsultacyjny – Doradztwo klimatyczne

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

Szkolenie doradców klimatycznych (05.09.2024 r.)

Zaproszenie na bezpłatne konsultacje

Szkolenie doradców klimatycznych (28.10.2024 r.)

Spotkanie edukacyjno-informacyjne (30.10.2024 r.)